Rannapungerja paigavaimu vettpidavad allikad
Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones avatakse uus rändnäitus „Rannapungerja paigavaimu vettpidavad allikad“, mis toob külastajateni Peipsi järve arheoloogilised leiud ja tutvustab piirkonna tuhandeid aastaid kestnud asustust. Esmakordselt esitletav Rannapungerja arheoloogiline materjal hõlmab ligi 1000 eset ja heidab valgust Peipsi põhjaranniku asustusele, ulatudes enam kui 9000 aasta tagusesse aega.
Väljapanekus on esindatud erinevate perioodide esemed, mis annavad ülevaate piirkonna muistse eluolu ja kultuuri arengutest. Lisaks arheoloogilisele perspektiivile rikastavad näitust laste joonistused, mis on valminud 2024. aasta esimesel poolel toimunud joonistusvõistluse „Mina olen arheoloog. Joonistame Peipsimaa muinasaega“ raames, pakkudes külastajatele loovat vaadet muinasaja teemadele.
Näitusel on võimalik näha ka Peipsi järvest leitud haruldasi esemeid, mis on esmakordselt avalikkuse ette toodud.
Näitus avati 20. juulil 2024 Rannapungerjal Pärnaõue talus. Näituse autoriks on tuntud allveeraheoloog Maili Roio, kelle juured on samuti Peipsi ääres Omedus.“
MEESKOND
Kuraator: Maili Roio (Muinsuskaitseamet)
Keeletoimetaja: Mall Põldmäe
Graafiline disain: Mare Kõrtsini (Meresinine Disainistuudio OÜ)
Animatsioon: Mare Kõrtsini
Näituse ehitus: Mare Kõrtsini, Raivo Pärn (MTÜ Tuletorn) ja Koit Annus (Eesti Ajaloomuuseum)
Projektijuht: Pille Põld ehk Proua Rääbis, rääbisepärandi kandja Rannapungerja külast (MTÜ Tuletorn) ja Marje Jürgenson (Eesti Ajaloomuuseum)
Turundus ja kommunikatsioon: Triin Pärn, (Arvepidaja OÜ)
Tõlge: Luisa Tõlkebüroo ja Maili Roio
Trükitööd: Pixmill Estonia OÜ ja Grano Digital OÜ
Täname
Muinsuskaitseamet, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kultuurkapital, Ida-Viru ekspertgrupp, Alutaguse vald, Iisaku Kunstide Kool, Andri Baburin, Arvi Haak, Margit Siim, Stig Koitla ja Aivar Kriiska