Juurdepääsetavus

Teksti suurus
Reavahe kõrgus
Kontrastsus
Teised valikud
Näitused

Tulekul! Langebraun-Veenre: draakonid ja merihobukesed

29.11.2024-05.01.25

Draakoniaasta 2024 hakkab lõppema. Üleilmselt populaarse iidse Hiina astroloogilise kalendri kaheteistkümne looma seas sümboliseerib fantaasiamaailma kuuluv draakon tugevust, julgust, elurõõmu, vabadusiha ja arvukalt muidki omadusi, mis selle võimsa mütoloogilise olendiga seonduvad.


Kujundina on draakon ajast aega paelunud paljusid kunstnikke. Erilise populaarsuse pälvisid idamaised lohed 1920.–1930. aastatel maailmas võidutsenud eklektilises kunstivoolus art déco, kus dekoratiivses võtmes segunesid eri ajastute ja kultuuride stilisatsioonid. Võimsate väänduvate draakonite kõrval leidsid art déco motiivide pillerkaaris koha ka graatsilised merihobukesed – soojade rannikuvete tillukesed elanikud, kelle kummaline välimus ja eluviis on samuti andnud põhjust paljudeks legendideks. Draakonid ja minidraakoneid meenutavad merihobukesed on välimuselt ootamatult sarnased, mõlema salapärane ilu on aga ajatult lummav.


Näitusel „Langebraun – Veenre. Draakonid ja merihobukesed“ kohtuvad Nikolai Langebrauni portselanitööstuses 1930. aastatel Astrid Tiitsu poolt loodud dekooriga „Draakon“ kaunistatud esemed ja kunstnik Tanel Veenre aastatel 2002–2022 loodud merihobukeste dekooriga kaunistatud sarja “Sun King” portselan ja merihobukese kujundist inspireeritud ehted.


Näituse meeskond


Kuraator ja näituse idee autor: Anne Ruussaar

Kuraator ja kunstnik: Tanel Veenre

Graafiline disainer: Kätlin Tischler-Süld

Projektijuht: Marje Jürgenson

Tehniline teostus: Silver Simmer, Koit Annus

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Trükk: Digitrükk OÜ

Tõlge: Refiner Translations

Täname: Hannes Tõnuri, Kristel Arrak, Hansel Tai, Elina Naan, Anti Nool, Valerian Dremgie, Aldo Järvsoo, Nudist Drinks, Gourmet Club, JOIK