Mis võiks olla suurem tunnustus inimese elutööle, kui tema nimest saab kaubamärk, mis leiab kasutust veel sajand hiljemgi? Just nii on juhtunud Eesti klaasitööstuse suurima uuendaja, legendaarse töösturi Johannes Lorupiga, kelle 1930. aastatel tegutsenud ettevõttes valminud esemetest paljud kuuluvad meie disainiajaloo pärlite hulka ning kelle nime kasutatakse tihti ka lihtsalt vanade klaas- ja kristallesemete määratlemiseks.
Johannes Lorup oma töölaua taga, 1930.a.a. lõpp. Eesti Ajaloomuuseum
KLAASITÖÖSTUS - EESTI VANIM TÖÖSTUSHARU
Klaasitootmine
on meie pikima ajalooga tööstusharu. Läbi nelja sajandi on seda tundlikku ja
keerulise tehnoloogiaga materjali valmistatud peaaegu kõigis Eestimaa nurkades.
Klaasi tootmine algas juba 1628. aastal Hiiumaal Hüti klaasikojas, kuid vajadus
pudelite, aknaklaasi ning lihvitud peeglite järele suurenes aastatega sedavõrd,
et 19. sajandil I poolel tõusid klaasivalmistamine mõneks ajaks meie suurimaks
tööstusharuks.
Pudel, 18. sajand. Foto Vahur Lõhmus. Eesti Ajaloomuuseum
Väljaõpet eeldavaid oskustöid tegid klaasivabrikutes kuni Eesti iseseisvumiseni välismaalt palgatud spetsialistid, toorainena kasutati põhiliselt kohalikku metsamaterjali ja klaasiettevõtete lähistelt kaevatud liiva. Siinse klaasitööstuses kuldaeg saabus omariikluse perioodil, kui tooraine ressursside leidmiseks viidi läbi ulatuslikud uuringud ja Piusale rajatati liivakaevandused, asutati kohalikul kapitalil põhinevad uudse tehnoloogiaga klaasiettevõtted ning koolitama hakati eesti rahvusest meistreid. Maailmatasemele jõudis kodumaine klaasitoodang 1934. aastal, kui edumeelne tööstur Johannes Lorup asutas Tallinnasse moodsa tehase, kus lisaks klaasile hakati esmakordselt valmistama ka poolkristalli ja kristalli ning toodangu tutvustamiseks anti välja põhjalikke katalooge ja -hinnakirju. Ainult kuus aastat tegutseda jõudnud vabrikus puhutud ja pressitud esemed vallutasid siinse siseturu ning neid eksporditi edukalt üle maailma.
Johannes Lorup, 1938. Riigiarhiiv
Punaokupatsiooni ajal kandis Johannes Lorupi natsionaliseeritud ettevõte nime Tarbeklaas ja selle toodang muutus ihaldusväärseks kaubaks NSV Liidu põhjatul siseturul. Üleilmsest edust unistanud ambitsioonikal klaasitöösturil jäi vabriku tähelend hiiglaslikul nõukogudemaal siiski nägemata, sest ta hukkus juba 1943. aastal sunnitöölaagris.
VILJANDIMAA EDUKAD LORUPID
Lorupite perekonna 19. sajandi lõpul alanud eduloole ja jõukusele panid aluse ettevõtliku Viljandimaa taluniku Jaan Lorupi edukad metsamüügitehingud. Erilise hoo sai puiduärimehe tegevus sisse peale esimest maailmasõda, kui ta varasemalt kogunenud kapitali kohaliku tööstus- ja majanduselu edendamisse paigutas. Rahaline kindlustatus andis abikaasa Marile rohkem vabadust, võimaldades tal pühenduda viie järeltulija kasvatamisele ja suunamisele.
Jaan ja Mari Lorup 1887. Viljandi Muuseum
Jaan ja Mari Lorup lapselastega Võrtsjärvel 1921. Viljandi Muuseum
Mõlemad vanemad pidasid haridust väga oluliseks, innustades ja toetades igati oma laste õpinguid. Gümnaasiumidiplomi said kõik õed-vennad, kuid pojad Jaan ja Johannes jõudsid ka kõrgkooli ning tegid mõlemad Eesti vabariigi perioodil säravat karjääri.
Pere vanim poeg Jaan Lorup seenior (pärast perekonnanime eestistamist Lorens) lõpetas Tallinna Reaalkooli ja Riia Polütehnikumi, töötas Riigi Raudteetehastes peainsenerina, asutas paberossivabriku OÜ Tubak ja oli tuntud keemiatööstusettevõtte AS Odor direktor. Juba ülikooliajast alates oli ta aktiivne ühiskondlikus elus, kuuludes korporatsiooni Vironia, asutades Peterburis Eesti Tehnikaseltsi ning olles Eesti iseseisvusajal siinse tennisespordi eestvedajaks ja kohaliku ärieliidi seas populaarse bridžiklubi president.
Jaan Lorup (Lorens) korp. Livoonia värvides 1909. Riigiarhiiv
Ilmselt olid vanema venna tehnilised teadmised, juhiomadused ja ettevõtlik eluhoiak kolmteist aastat nooremale Johannesele oluliseks eeskujuks nii haridustee valikul, kui klaasi- ja kristallitööstust rajades, ka tema oli kirglik bridžimängija ja lisaks tuntud malepatroon.
JUHUSLIK ALGUS
Tulevane klaasitööstur Johannes Lorup sündis 11. novembril 1901. aastal pere neljanda lapsena, õppis Viljandimaa Poeglaste Gümnaasiumis ja osales kooliõpilaste pataljoni koosseisus Vabadussõja lahingutes.
Viljandi kooliõpilaste pataljon, I rood 1919 (Johannes Lorup on kolmandas reas keskel st mõlemalt poolt kuues). Viljandi Muuseum
Kõrgharidust asus ta omandama Tartu Ülikooli keemiateaduskonnas, kuid juba aasta hiljem suundus edasi Danzigi Tehnikaülikooli, et õppida masinaehitust. Kooli lõpetada ta siiski ei jõudnud, sest kodukoha klaasivabrik vajas haritud direktorit. Tema isa oli koos teiste Viljandimaa ettevõtlike ärimeestega 1917. aasta segastel aegadel ostnud Võisiku mõisasüdame, mille üheks olulisemaks varaks oli juba 18. sajandi lõpul asutatud klaasitööstus. Selle haldamiseks loodi osaühing, kuid rahast ja heast tahtest keerukate tehnoloogiliste protsesside juhtimiseks siiski ei piisanud. Eriharidusega spetsialiste oli aga 1920. aastate alguses Eestis nii vähe, et omanikel ei olnud muud valikut, kui pakkuda võlgadest koormatud ja vananenud sisseseadega vabrikut rendile ühe osaühisuse liikme andekale pojale, tollal vaid 23-aastasele kogemusteta tudengile Johannes Lorupile. Ja veel diplomeerimata insener otsustaski riskida.
Meleski klaasivabrik, umbes 1910. Viljandi Muuseum
MELESKI NOOR DIREKTOR
Noor Lorup võttis Meleski klaasivabriku ametlikult rendile 9. septembrit 1924. aastal, asudes koheselt ettevõtte tegevust organiseerima ja tootmist moderniseerima. Ta vahetas soodsate järelmaksutingimustega välja amortiseerunud tehnika ja korraldas tööjõupuuduse leevendamiseks uute eesti rahvusest meistrite väljaõppeks tasuta kursusi. Vastne direktor oli lisaks edukale tehnilisele juhtimisele ka aktiivne ja osav läbirääkija, et saada vabrikule võimalikult soodsatel tingimustel suuremaid (riigi)tellimusi. Vabriku haarde laiendamiseks avas ta eraldi müügikontori Tallinna, kus võimalus uusi kliente leida oli oluliselt lihtsam, kui Võrtsjärveäärses Meleskis. Konkureerivad klaasitööstused Vändras ja Eidaperes Johannes Lorupi agressiivsele turundustaktikale vastu ei pidanud ning pankrotistusid tellimuste vähesuse tõttu.
Meleski klaasitööstuse sisevaade, umbes 1925. Viljandi muuseum
Meleski klaasivabriku töölised, umbes 1925. Viljandi Muuseum
Meleski vabriku edukas areng
hakkas siiski pidurduma, kui ülemaailmse majanduskriisi mõjud Eestisse jõudsid.
Peamiseks tuluallikaks olnud purkide ja pudelite tootmist tuli oluliselt
kärpida, kuna neid vajanud tööstusharud vaevlesid ise majandusraskustes.
Majanduskriisi süvenedes tootmise kärpimine jätkus ning algas tööliste
koondamine. 1933. aasta suvel oli endisest kahesajast töölisest alles vaid
üheksakümmend.
Majanduskriis paljastas Meleski klaasivabriku nõrgad küljed, eeskätt asukohast
ja transpordiraskustest tingitud tootmise kalliduse. Tööstuse hooned ja
sisseseade olid vaatamata osalistele uuendustele siiski vananenud ja edukaks tegevuseks
oleks tulnud neisse investeerida suuri summasid. Vabriku üldine perspektiivitus
oli selge ka noorele juhile. Ühtlasi olid tema ambitsioonid suuremad ja
kogunenud kapital piisav, et alustada uue ning täiesti oma ettevõtte rajamist
hoopis paljutõotavamasse paika – Tallinna.
1932. aasta detsembris võttis Johannes Lorup uue klaasitööstuse jaoks
pikaajalisele rendile Koplis tühjalt seisva Bekkeri laevatehase hiiglasliku vabrikuhoone
ja suunas sinna kogu oma energia. Majade ümberehitustööd algasid juba järgmisel
aastal ning seal leidsid koha võimsad sulatusahjud ja kaasaegne tehnika. Ettenägeliku
ärimehena võttis ta uude vabrikusse kaasa ka suure osa Meleski vabriku veel
kasutuskõlblikust tehnikast ja väljaõppinud oskustöölised, kellest paljudega
olid tal tekkinud lähedased suhted.
Johannes Lorupi vabrikuhoone Bekkeri tööstusasumis. Eesti Ajaloomuuseum
KLAASIVABRIK KOPLIS
Johannes Lorupi Klaasivabrik alustas tegevust Tallinnas 1934. aasta jaanuari esimesel nädalal. Võimsas uues ettevõttes, kus sulatusprotsessid toimusid ööpäevaringselt seitse päeva nädalas, oli palgal 180 inimest, kelle tööaeg jagunes ratsionaalselt kolme vahetusega tsükliteks.
Naistöölised Johannes Lorupi klaasivabrikus. Eesti Ajaloomuuseum
Kuigi vabrik tõusis kiiresti siinse klaasituru liidriks, jätkus nii tootmise arendamine kui ka laiendamine, kuna suurema osa saadud kasumist investeeris Johannes Lorup ettevõttesse tagasi. Juba 1934. aasta sügisel kirjutas uhke ja õnnelik omanik ajakirjas „Eesti nädal”: „Suuremaist tööstusist klaaskauba valmistamise alal on J. Lorupi klaasitehas, kus töötab umbes 200 töölist. See tööstus on täiesti uus oma sisseseade poolest. Moodsa tehnika nõuetele vastavate masinatega on võimalik tarviduse korral siseturgu varustada kuni 100%... ”
Johannes Lorupi klaasitööstuses valmistatud kann ja klaasid.
Foto Erik Riikoja. Eesti Ajaloomuuseum
Johannes Lorupi klaasitööstuses valmistatud pressklaasist joogiklaasid.
Foto Erik Riikoja. Eesti Ajaloomuuseum
Johannes Lorupi vabrikus valmistatud lihtklaasist piimapudelid.
Foto Erik Riikoja. Eesti Ajaloomuuseum
Johannes Lorupi vabrikus valmistatud pressklaasist tuhatoos „Purjekas“.
Foto Erik Riikoja. Eesti Ajaloomuuseum
Liht- ja pressklaasist esemete ning pakkeklaasi kõrval hakati vabrikus valmistama ka keerukate lihvimustritega kirkast klaasimassist lauanõusid, mida nimetati „poolkristalliks”. Esemete otstarve ja välimus oli sarnane kristallile – keerukate vormidega karahvinid ja klaasid, serviisid, puuviljaalused jpm - ja enamasti olid need kaunistatud maalingu, lihvimustri- või graveeringuga. Ostjaskonna seas kiiresti ülipopulaarseks muutunud poolkristallist lauanõude tootmiseks ja dekoreerimiseks loodi vabrikus eraldi peen-lihvimisosakond. Tõstmaks poolkristalli väärikust, hakati sellest valmistatud esemetele, sarnaselt maailmas levinud kristallimärgistamise tavale, kleepima ovaalseid hõbedase- ja sinisega kujundatud poolkristalli märke.
Poolkristalli märgiga limonaadiklaasid, valmistatud Johannes Lorupi klaasitööstuses.
Foto Erik Riikoja. Eesti Ajaloomuuseum
Johannes Lorupi Klaasivabriku poolkristallist esemete näidised kataloogis. Tallinna Linnamuuseum
Vabrikule
tõelise tähelennu toonud kristallklaasi valmistamiseks algasid ettevalmistused
1936. aastal, mil Saksamaalt osteti sisse kallis tehnoloogia ja Soome tuntud
klaasitööstustest meelitati kõrgete palkadega tööle parimad spetsialistid.
Kristalliosakond avati 1937. aasta kevadel ning vaatamata tehnoloogia
keerukusele, oli selle areng kiire ja uskumatult edukas. Vabriku oluliseks tuluallikaks
kujunes lisaks kristallesemetele ka kristallitoorikute müük väikestele
lihvimistöökodadele, mis seni olid materjali ostnud välismaalt. Kodumaine
kristall oli üheks populaarsemaks uudistooteks 1937. aasta augustis aset leidnud
10. Eesti näitus-messil, pälvides kõrge tunnustusena suure kuldauraha.
10. tööstusmess – Johannes Lorupi klaasitööstuse klaasi ja kristalli väljapanek Börsihoones, 1937.
Eesti Ajaloomuuseum
Kristallist karahvin, valmistatud Johannes Lorupi klaasitööstuses. Erakogu
Kristallist vaas ja tualettlaua tarbed dekooriga „Grünbergi-vint“, valmistatud Johannes Lorupi klaasitööstuses. Foto Erik Riikoja. Tallinna Linnamuuseum
Siseturu tarbeks ilmusid 1938. aasta jaanuaris vabriku poolkristalli ja
lihtklaasi ning aprillis graveeritud kristalli täpsed hinnakirjad. Kokku üle
tuhande erineva toote sisaldavad trükised olid ilmselt suunatud suurematele
kauplustele, väikese reklaamlausena oli neisse lisatud: Tellimuse täitmine
kiire ja korralik! Ilmus ka esimene ülevaatlik fotoalbum vabriku kristallitoodangust,
milles sisalduvate väikekodanlike olmeesemete kõrval leidub juba ainult
tellimisel valmistatavaid originaalesemeid.
Johannes Lorupi Klaasivabriku kataloogid ja hinnakiri. Foto Erik Riikoja. Eesti Ajaloomuuseum
Toodangu paremaks tutvustamiseks ja müügiks Eestis avati 1940. aasta märtsi
alguses ettevõtte esinduskauplus Tallinnas aadressil Vabaduse plats 7, kus
müüdi peamiselt eksklusiivsemat poolkristall- ja kristallkaupa. Odavat
masstoodangut ja väikeste defektidega esemeid võis aga soodsate hindadega osta
ka ettevõtte väravas asunud vabrikupoest. Samal aastal valmis Eesti
Kultuurfilmi toodanguna moodsat klaasivabrikut tutvustav tummfilm. Johannes
Lorupi unistus, jõuda järele ja minna ette maailma klaasitööstuse tipus
olevatest Soome vabrikutest oli realiseerumas.
AMETIÜHING JA TOETUSED
Ettevõtte majandusedule vaatamata oli Johannes Lorupile väga oluline lähedane kontakt ja head suhted oma töölistega. Mõnega neist oli ta koos alustanud Meleski klaasivabrikus, paljude väljakoolitamist igati toetanud.
Johannes Lorupi Klaasivabriku tõend Aadu Mardile eksami sooritamise eest 1940.
Tallinna Linnamuuseum
Erinevalt paljudest suurettevõtjatest pooldas ta ametiühinguliikumist ja osales selles ka ise aktiivselt. Juba 1935. aastal moodustati vabrikus klaasitööliste kutseühing, mille ettepanekul loodi üldine laenu-hoiu ja abiandmise kassa, kuhu kohustuslikus korras kanti 5 protsenti iga töötaja kuupalgast, kogunenud raha maksti välja erakorraliste sündmuste puhul või töölt lahkudes. Kassasse tegi regulaarseid sissemakseid ka ettevõtte juhatus, raha kasutati peamiselt surmajuhtumite või muude õnnetuste puhul töötajatele või nende pereliikmetele makstava tagastamata abina. Rahaliste raskuste leevendamiseks andis Lorup oma töötajatele ka laenu, mida maksti avansina töö eest ette ja hiljem arvati osade kaupa palgast maha. Jõulude ja muude tähtpäevade puhul kingiti parematele töötajatele tihti oma vabriku toodangut – pühendusega kristallesemeid.
Jõulukingiks valmitatud tsitriinkristallist karahvin, 1938. Tallinna Linnamuuseum
LUKSUSLIK ERAELU
Edukas äritegevus võimaldas klaasitöösturil osta kaks ruumikat maja Raua tänaval. Ühes neist elas ta ise koos oma perega, teine aga oli jagatud üürikortertiteks. Tal oli ka uhke sõiduvahend – oma aja luksusauto Auburn.
Johannes Lorup oli abielus baltisaksa päritolu apteekri Friedrich Woldemar Scheffeli kauni tütre Veronika Ellaga ja peres kasvas poeg Heino.
Veronika Ella Lorup, 1938. Riigiarhiiv
Veronika Lorupi eksliibris. Erakogu
Veronika oli õppinud Artur Lemba juures klaverimängu ja armastas väga musitseerida, särava seltskonnahingena muutis ta Lorupite „heliseva“ kodu Tallinna majanduseliidi hulgas populaarseks kooskäimiskohaks. Suviti puhkas perekond mõnes Eesti kuurordis, eelistatult Haapsalus või Pärnus. Pingelise töö tõttu vabrikus sai Johannes Lorup perega ühineda üsna lühiajaliselt, põhiliselt nautis puhuseparadiiside võlusid siiski Veronika koos poja ning sõpradega.
Veronika Lorup sõprade ja poja Heinoga Haapsalu rannas:
Veronika istub keskel ja Heino vasakul ees rannatoolil. Eesti Ajaloomuuseum
Kui proua Lorup nautis kohvikuid ja seltsielu, siis suhteliselt nõrga tervisega
klaasivabrikant mängis meelsamini golf ja tennist ning istus sõpradega
bridžilauas. Johannes Lorupi suurimaks
kireks oli aga hoopis malesport. Erinevates 1930. aastate maleturniiride
tabelites figureeris tuntud töösturi nimi sageli. Ta osales korduvalt ka Eesti
meistrivõistlustel ning toetas lahke metseenina erinevate maleürituste
korraldamist.
Johonnes Lorup (paremalt teine) sõpradega bridžilauas 1930.a.a. Erakogu
PÄRAST RIIGIPÖÖRET
Peale
kommunistlikku riigipööret Johannes Lorupi vabrik natsionaliseeriti ja liideti
Meleski ning Tartu klaasitööstustega, järgmise aasta kevadel sai see aga uueks
nimeks Tarbeklaas. Klaasitootmise keerukus ja suur populaarsus tööliskonna seas
päästsid omaniku algselt arreteerimisest ja tal lubati jätkata tööd
klaasivabriku tehnilise juhina. Kuigi endise töösturi vara – klaasivabrik, osalused erinevates
firmades ja majad Raua tänaval – konfiskeeriti täies ulatuses, nõudsid
punavõimud temalt lisaks tagasi ka klaasitööstuse 1939. ja 1940. aasta
tulumaksu. Võlgniku seletusi, et kuna kogu teenitud kasum investeeriti vabriku
põhikapitali, tuleb see summa võtta vabriku arvelt, ei võetud kuulda. Oma
viimases teadaolevas kirjas 15. aprillil 1941. aastal palub Johannes Lorup end
jätkuvalt vabastada tulumaksust ja lubada tasuda see klaasivabrikul, kuna:
“Minul ei ole enam mingisugust võimalust isiklikult selle maksmiseks, sest kõik
minu varandused on natsionaliseeritud… Teenin praegu klaasivabrikus
eriteadlasena, kuhu olen oma täie energia ja teadmised tööle rakendanud… Ainuke
sissetulek on palk 1000 rubla kuus”.
Legendaarne klaasitööstur küüditati 14. juunil 1941. aastal Sverdlovski
oblastisse Sevurallagi laagrisse. Tema karistus oli võrreldes teiste
väljasaadetutega suhteliselt kerge: viis aastat asumist koos kogu vara
konfiskeerimisega. Seda aega ei jõudnud nõrga tervisega Johannes Lorup ära
oodata - ta suri vangistuses 6. mail 1943, olles vaid 43 aastane. Tema rajatud
klaasivabrik aga tegutses erinevate nimede all edasi kuni 2007. aastani.
LORUPID EMIGRATSIOONIS
Veronika Lorupil õnnestus tänu oma baltisaksa päritolule 1941. aasta varakevadel koos pojaga Eestist lahkuda. Peale lühiajalist viibimist Saksamaal Mecklenburgis, kolisid nad edasi Austriasse. Ajutine korter muretseti Viini, kus jäädi ootama sõja lõppu ja võimalust kodumaale naasta. Võrreldes teiste emigrantidega oli nende majanduslik olukord küllalt hea. Johannes Lorup oli igaks juhuks juba 1939. aastate lõpul paigutanud suuri summasid ka mitmete välismaal resideeruvate pankade arvetele. Tema välispartnerid aitasid perekonnal need arved avada, lisaks oli Veronikal õnnestunud kodust kaasa võtta märkimisväärne hulk hinnalisi väärisesemeid.
Veronika Lorup Bartak oma kodus Viinis, 1976.
Eesti Rahvamuuseum
Ajutisest peatuspaigast sai sõja lõppedes aga Lorupite uus kodu, sest tagasi pöörduda ei olnud enam kuhugi. Traagiline elumuutus jättis ema ja poja edaspidisesse ellu sügava jälje. Veronika abiellus küll uuesti, kuid lahutas peagi, saades kooselust kaasa ainult pikema perekonnanime Lorup-Bartak. Äraelamiseks hakkas ta oma Viini kesklinnas asuvas avaras, tiibklaveriga korteris pidama pansionit, mis kujunes eesti pagulaste seas armastatud ööbimis- ja kohtumispaigaks.
Heino Lorup õppis isa eeskujul Grazi ülikoolis inseneriks, kuid õiget kutsumust elus ei leidnud. Ta töötas paljudel erinevatel ametikohtadel, tegeles maalimisega ja oli mitu korda abielus. Oma sünnimaale mees peale taasiseseisvumist sõita ei soovinud, sest ei suutnud oma perekonna tragöödiat elu lõpuni unustada. Legendaarse klaasitöösturi Šveitsis elav pojapoeg Eric Johannes Lorup külastas Eestit 2007. aastal ja oli väga üllatunud kui kuulis, et tema perekonnanime kasutatakse kohalikuks kultuurikontekstis ka vanade klaas- ja kristallesemete sünonüümina.
Eric Johannes Lorup Eesti Ajaloomuuseumis külastamas näitust oma vanaisast, 2007. Erakogu