Juurdepääsetavus

Teksti suurus
Reavahe kõrgus
Kontrastsus
Teised valikud

ALJOŠA

Märksõnad: lähiajalugu, dokumentaalfilm, probleemfilm, Pronkssõdur, ajaloosündmuste mäletamine, ideoloogia, monumentaalskulptuur

Pärast Eesti iseseisvumist 1991. aastal kõrvaldati enamus nõukogude võimu poolt püstitatud mälestusmärke. Pealinna keskel asetsev pronkssõdur jäi aga oma kohale. Rahvasuus Aljošaks nimetatud punaarmee mundris sõdurikuju püstitati 1947. aastal teises maailmasõjas hukkunud nõukogude sõjameeste mälestuseks. Eesti rahvuslaste jaoks sümboliseeris monument Nõukogude okupatsiooni. Paljudele vene keelt kõnelevatele inimestele on olnud pronkssõdur aga üks vähestest säilinud sümbolitest, mis ühendab neid Venemaa ja vene identiteediga. Arhiivikaadrid jutustavad monumendi ajalugu, aastatel 2005-2007 filmitu kirjeldab emotsioone, seisukohti ja sündmusi, mis viisid pronkssõduri teisaldamiseni aprilliööl 2007 ning sellele järgnenud pronksiööd, massirahutusi ja rüüstamisi Tallinnas.

Režissöör: Meelis Muhu, 2009

Kestus: 67 min

Muuseumisoovitus: filmi juurde sobib tellida õue-ekskursiooni „Monumendid“ (45 min) Maarjamäe ajalookeskuse monumentide välinäitusel või „Mälu rada“ (90 min) Maarjamäel.

 

PS: Õpetajal on võimalus ka küsida mõnda endale ja klassile meelepärast kodumaist või maailmafilmi. Võimalusel organiseerime selle teile vaatamiseks.

Hind: 4 eur / õpilane

Grupi suurus minimaalselt 20 õpilast.