Toimunud näitused
KESKAJA RÕÕMUD. Suurgildi pidustused 15.-16. sajandil
Suurgildi hoone
KESKAJA RÕÕMUD. Suurgildi pidustused 15.-16. sajandil
25.05.2016 - 7.05.2017

Suurgildi hoones on 4. juunini 2017 avatud Eesti Ajaloomuuseumi näitus "Keskaja rõõmud. Suurgildi pidustused 15.–16. sajandil".

Tallinna vanalinnas asuv Suurgildi hoone (Pikk 17) oli aastasadu linna suurima ja tähtsaima kaupmeeste ühenduse – Suurgildi – liikmete ja nende külaliste pidupaik. Eesti Ajaloomuuseumi uus näitus tutvustab 15. ja 16. sajandi kõrgseltskonna pidustusi ja peokommete kirevust gildimajas. Gildi jootudel voolas vein ja õlu, proovida sai peeneid idamaiseid vürtse, mille lõhnad hõljuvad ka nüüd näitusesaalis, ning nautida parimaid roogi.


Tallinna müntmeistri, omaaegse rikkaima linlase Urban Dene külalisena saab imetleda originaalesemeid, uurida, kuidas valiti maikrahvi ja miks lasti lindu, milliseid toite leidus gildimeeste laual ja miks võis sattuda nn neitsi valve alla. Eksponeeritud on nii lauakommete kui ka pidustustega seotud esemeid, nagu gildihoone keldrist leitud Siegburgis valmistatud savikann, mis purunes ilmselt gildihoone põrandale kukkudes ja mille eest keegi võis ka trahvi saada, sest nõude lõhkumine pidustuste ajal tõi kaasa karistuse. Harulduste hulka kuulub aga Kölnis valmistatud habemikkann. Saame teada, kui palju maksis korralik hobune ja milline nägi välja rüütliturniiridel hinnalise looma pead kaitsev turvis.

"Kes on loomult rõõmus, seda ei saa keegi muuta" – nii ütles keskaegsete Suurgildi pidustuste korraldaja ehk šaffer.

Näituse raames valmis tööleht "Suurgildi salarajad", mis aitab leida gildihoonest pidustustega seotud paiku. Sobib nii suurtele kui ka väikestele, kui lapsi aitavad täiskasvanud.

Näitusega kaasnevad haridusprogrammid ja teemaõhtud. Sõpruskondadele ja firmadele pakume elamuslikku keskaja rõõmude programmi – vaata rohkem SIIT! Uudised näitusega kaasnevate programmide kohta ka meie Facebooki lehel SIIN!

"Keskaja rõõmud" on Suurgildi hoones  avatud 4. juunini 2017. Vaata lahtiolekuaegu ja piletihindu SIIT!

Kuraatorid: Ivar Leimus ja Krista Sarv (Eesti Ajaloomuuseum), Anu Mänd (Tallinna Ülikool)
Meeskond: Ehti Järv, Kristi Paatsi ja Inge Laurik-Teder (Eesti Ajaloomuuseum)
Haridusprogrammid: Kristi Paatsi (Eesti Ajaloomuuseum)
Arhitektuurne kujundus: Jan&Ken (Jan Graps, Ken Ruut, Anne Määrmann)
Graafiline disain: Velvet OÜ
Helikujundus: Taavi Tulev
Koopiarõivad: Katrin Koch-Maasing (Tige Tikker) ja Just4U õmblusateljee
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Tõlge inglise keelde: Refiner Translations OÜ 

Täname: Eesti Kunstimuuseum, Niguliste Muuseum, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Tallinna Linnaarhiiv, Tallinna Linnamuuseum, Tartu Linnamuuseum, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Tallinna Ülikooli Arheoloogia teaduskogu 

Näitust toetab: