Uudised
|
Autor: Eesti Ajaloomuuseum
Moejoon: pidulik rõivamood 1920–1940

Eesti Ajaloomuuseumi näitus Suurgildi hoones 16.06.2018–13.05.2019

„Ülem sääduseandja on mood. Aga see on tujukas nagu ilus naine.“

Moodsa elu leksikon, 1932

Milline oli moodsa Eesti naise garderoob aastatel 1920–1940? Sellele heidab pilgu peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogul põhinev näitus, mis tutvustab jõukama linnanaise rõivastust tema elu tähtsündmustel.

Näitus vaatab tagasi aega, mil maailma moemetropolid oli vallutanud art déco moejoon, mis jättis oma jälje ka Eesti rõivastumiskultuuri. Omariiklusega kasvama hakanud jõukus võimaldas daamidel rõivastuda moodsalt, kanda hästi konstrueeritud lõigetega ja kvaliteetsetest kangastest riideid.

Nagu teisteski kultuurivaldkondades, põimusid rõivamoes rahvusvahelised impulsid ja trendid traditsioonidega. Käsitöö oli au sees nii maal kui ka linnas, võimaldades loovalt astuda ühte sammu uusimate moesuundadega. Tarbijad võtsid šnitti kinolinalt nähtud kangelannade rõivastusest ja said praktilisi nõuandeid naisteajakirjade moerubriikidest.

Kaasaegset ühiskonda peegeldades räägivad peorõivad nii mõndagi. Ristsed, leer, pulmad, seltskondlikud ja meelelahutussündmused, lein – kõigi nende jaoks olid kohased riided. Ehkki toonane etikett kehtestas igaks sündmuseks ja kellaajaks teatavad rõivastumisreeglid, leidis loomulik soov end erilisteks puhkudeks ehtida mitmesuguseid väljundeid vastavalt ajastu moesuundadele.

Näitus on kummardus selle põlvkonna naistele, kes aitasid kaasa omariikluse kinnistumisele, luues väärtused, mis jäid püsima ja püsivad tänase päevani meie riietumiskultuuris.

Näitusega kaasneb kataloog, mida rikastavad fotod nii Eesti Ajaloomuuseumi kogudesse kuuluvatest rõivaesemetest ja aksessuaaridest kui ka ajastu fotodest ja illustratsioonidest.

Kuraator: Marion Laev

Projektijuht: Laura Kipper

Meeskond: Helle Avila, Maia Madar, Tiina Sakermaa, Krista Sarv

Kujundaja: Ursula Sõber

Graafiline disain: Valter Jakovski ja Martin Veisman / Disainiagentuur 414

Fotograaf: Vahur Lõhmus

Näituse tootja ja ehitaja: Red Hat Group Design OÜ

Toetab:

Eesti Kultuurkapital