gtag('config', 'UA-173367777-1');
Sündmused
Ajaloobussiga Läänemaale
Muu asukoht
Ajaloobussiga Läänemaale
Laupäeval, 1. augustil 2020 toimub populaarne ja oodatud rikkaliku ajalooga Lõuna-Läänemaa retk, mille käigus külastame arheoloog ja ajaloodoktor Mati Mandeli juhtimisel Läänemaa lõunaosa muinasaja, varakeskaja ning uusima aja vaatamisväärsusi. Pileti hind sisaldab ka lõunasööki.

Tutvume oma aja matmiskommetega külastades esimesi Läänemaal avastatud tarandkalmeid Virtsu lähedal Kõmsil ja teeme jalgsimatka ainukesele seni uuritud kivikirstkalmele Kasekülas. Käime Salevere Salumäel - enam kui 2000 aasta vanusel linnusevallil ja rahvatraditsioonis silmade raviga seostataval ohvriallikal. Tutvume ka Lihula linnusemäega, kus 1220. aasta 8. augustil toimus rootslastele hävinguga lõppenud lahing saarlastega. Lisaks külastame Läänemaa kauneimat Muistse Vabadusvõitluse ehk ristisõdade aegse ringvall-linnust Vatlas.

Piirkonna keskaja vaatamisväärsustest tutvume Lihula piiskopilinnuse varemetega. Seeläbi saavad huvilised ülevaate Saare-Lääne piiskopkonna loomisest ja arengust, lisaks veel Lihula vanimast ajaloost Lihula muuseumis. Karusel heidame pilgu 13. sajandi keskpaiku ehitatud kirikusse, kuhu on maetud 1270. aastal lahingus leedulastega hukkunud ordumeister Lutterberg.

Ajaloobussi teele jäävad ka lähimineviku sündmustega seotud paigad. Kirbla kalmistul külastame Eesti Vabariigi ennesõjaaegse viimase peaministri Jüri Uluotsa hauda ning räägime tema teenetest Eesti ajaloos. II maailmasõdade radadel liikudes kuuleme ülevaadet 1941. aasta lahingust Kasari jõel, Eesti iseseisvuse eest võidelnud roovendadest, Kirbla küla hävitamisest Punaarmee poolt ning paljude rahulike elanike hukkumisest. Vaatame ka Tuudi lahingupaika, kus lahingud toimusid 1941. aasta augustikuu lõpupäevil, mil ühes talus tapeti mitme sinna varju tulnud talu elanikud. Möödasõidul heidame pilgu Kasari vanale maanteesillale.

Retkedel on liikumist õues ja kõrgema rohu sees. Soovitame selga panna ilmastikukindlad rõivad ja jalga kindlasti vettpidavad metsateele sobivad jalanõud.

OSTA PILET SIIT

Ajaloobussi toetab Kultuurkapital.

Vaata fotosid eelmise aasta Ajaloobussi retkelt Läänemaale. Fotode autor on Ilme Parik.